Köpeklerde Davranış Bozuklukları

png

Köpeklerde Davranış Bozuklukları

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sahiplenme oranı en yüksek hayvanlar arasında yer alan köpeklerin zihninde tıpkı insanların zihnine benzer nitelikte, olaylar arasında bağ kurabilme yeteneği bulunmaktadır. Ancak bu yetenek doğru eğitimlerle ortaya çıkarılmaz ya da beslenmez ise bir süre sonra ne yazık ki körelmektedir. Bağ kurma becerisi geliştirilemeyen köpeklerde hayatımızı ve kendi hayatını olumsuz yönde etkileyecek davranış bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak havlama, saldırganlık, istenmeyen yere tuvaletini yapma, düzensiz uyku, yalnız kalamama, sürekli heyecanlı olma hali bahsi geçen davranış bozukluklarına örnektir.

Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı davranış bozukluğu olan köpeklerde bahsi geçen köpeğin önce sahibiyle iletişim yeteneğinin geliştirilmesini sağlamaktır. Çocuklukta olduğu gibi köpeklerde de eğitim önce ailede başlamaktadır, bu nedenle köpeğin bağ kurduğu, ailesi gibi gördüğü sahibiyle doğru bir yöntemle iletişime geçmesi sorunun düzelmesi adına atılan en büyük adımdır.


Verilen komutlara uymayan, bildiğini okuyan köpeklere ne yazık ki sık sık bağırılması hatta şiddet uygulanması köpeğin agresyonunun çok daha şiddetlenmesine ve birçok davranış bozukluğunun daha ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Unutmayın, köpekler bizim dilimizi anlayamazlar, bunun çözümü onların bizi anlamasını beklemekten ziyade köpeklerin dilini ve ne hissettiğini bilen profesyonellerin olaya dahil olup bu bozuklukları sağlıklı bir yöntemle ortadan kaldırmalarına izin vermektir.


Dış görünüş olarak oldukça uysal görünen köpeklerin aslında korkutucu derecede saldırgan davranışlara sahip olması ya da dışarıdan bakıldığında oldukça korkutucu görünen köpeklerin dost canlısı olabildikleri su götürmez bir gerçektir. Her ırkın kendine has huyları ve karakterleri vardır ama bu demek değildir ki yanlış yönlendirmeyle şiddete eğilimi daha fazla olan köpekler hep saldırgan kalacak ya da öğrenme seviyesi diğer köpeklere nazaran daha düşük olan köpekler komutlarınızı hiçbir zaman anlamayacak. Hepsinin çözümü tek bir temele dayanır, “doğru eğitim.”


Köpeğinizin komutlar karşısında verdiği ters tepkiler, tuvaletini düzenli yapmaması, istenmeyen yere çiş veya kakasını yapması ya da bunların dışında normalinden fazla durağanlık ve hareketlilik göstermesi en belirgin davranış bozukluklarına örnektir. Köpeğiniz bu yazı içerisinde geçen ya da yukarıda belirtilen davranış bozukluklarından en az ikisine sahipse mutlaka daha dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Köpek sahibinin davranış bozukluklarını köpeklerinin yavru olmaları, yalnız kalmak istememeleri gibi sebeplere kendince bağlaması ve görmezden gelmesi ileride çok daha sıkıntı verici dönüşümlerle kendilerine geri dönebilmektedir.


Ailenizden biri hatta evladınız olarak gördüğünüz köpeğinizin yaşadığı ve istemese de size yansıttığı sorunların çözümü için profesyonellerce destek almak, planlı bir programla devam etmek ve kesin sonuç elde etmek, köpeklerde itaat eğitimi, köpeklerde tuvalet eğitimi, köpeklerde koruma eğitimi, köpeklerde sosyalizasyon, köpeklerde davranış bozuklukları ve diğer köpek eğitimlerimiz hakkında genel bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu için bizimle iletişime geçebilir veya sadece bir dakikanızı ayırarak eğitim talep formunu doldurabilirsiniz.

kopek-davranis-bozuklugu-faydalar

Davranış Bozukluğu Dezavantajlar

Bize Ulaşın

Randevu Alın

Sizin İçin Ne yapıyoruz?

Diğer Eğitimlerimiz

Eğitmen Akademisi


Köpek eğitmenliği kendi içinde ayrı eğitim konularına vakıf olunmayı gerektiren komplike bir meslektir.

Köpeklerde Sosyalizasyon


Bilindiği üzere köpekler insanlarla yaşama, insan hayatına adapte olma konusunda en başarılı hayvanlar arasında yer almaktadır.

Köpeklerde Koruma Eğitimi


Köpeklerin özellikle erken yaşta alacakları itaat eğitimi sayesinde yerli yersiz saldırganlığın önüne geçilebilmektedir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi


Bilinmesi gereken en önemli detay ailenize patili dostlarımızdan birini sokmaya karar verdiğinizde onu sadece düz bir şekilde “köpek” olarak düşünmemektir.

Soru Cevaplar

Dostlarınıza
Çok iyi bakacağız

Maecenas at arcu risus. Donec commodo sodales ex, scelerisque laoreet nibh hendrerit id. In aliquet magna nec lobortis maximus. Etiam rhoncus leo a dolor placerat, nec elementum ipsum convall.

Whatsapp