Köpeklerde Koruma Eğitimi

png

Köpeklerde Koruma Eğitimi

Bilindiği üzere köpeklerde koruma içgüdüsü üst düzeydedir. İster kendisi ister ailesi ya da bağlandığı insanlar olsun bir köpek savunma ya da korumaya geçtiğinde karşısında tehdit olarak algıladığı her şeye karşı saldırgan bir tutum sergileyebilmektelerdir. Köpeklerin özellikle erken yaşta alacakları itaat eğitimi sayesinde yerli yersiz saldırganlığın önüne geçilebilmektedir.

Bazı durumlardaysa köpeğimizin koruma desteğine biz ihtiyaç duyabilmekteyiz. ‘Köpeklerde koruma eğitimi nasıl verilir’ ‘Köpeklerde alan koruma eğitimi ne zaman verilmelidir’ en çok duyduğumuz sorular arasındadır. Köpeklerin zaten içgüdüsel olarak hissettiği koruma dürtüsü yanlış ellerde eğitim verildiği takdirde ne yazık ki sadece tehditle karşılaştığında değil tahmin edilmesi mümkün olamayan her durumda ortaya çıkabilmekte, hem sahibinin hem çevredeki insan ve canlıların hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Bodygurad olarak da tabir edilen sahibini koruma eğitimi alan köpeklerde en önemli aşama köpeklerde temel itaat eğitiminin başarılı olarak sonuçlandırılmış olmasıdır. Sahibini koruma güdüsüyle harekete geçen köpeği, yine sahibinin komutlarıyla durdurmak ve saldırganlaşmasını önlemek mümkündür. Eğer bahsi geçen köpek öncelikle temel itaat eğitimi almamışsa hiçbir şekilde koruma köpeği olarak görev verilmemelidir, eğitimsiz bir köpeğe bu görevi vermek hem kendisi hem çevresi için tehdit oluşturmaktadır. Köpeklerin olaylar arasında bağ kurabilme becerilerinin de geliştirilmesiyle köpeklerin sadece gerekli durumlarda hem sahiplerini hem bulundukları alanı korumaları sağlanmaktadır.

Köpek koruma eğitimlerindeki temel amaç, köpeğin içgüdüsel olarak sergilediği koruma güdüsünün sahibi tarafından kontrol edilebilir hale gelmesidir. Doğru bir eğitimle köpek, sahibinin komutuyla saldırı pozisyonuna geçebilmekte, yine sahibinin tek komutuyla sakin haline geri dönebilmektedir. Bu durum köpeklerde koruma eğitiminin temel basamakları arasında yer almaktadır. Köpeklerde koruma eğitiminde köpeğin saldırgan davranışlarının kontrollü olarak güçlendirilmesi hedeflenirken köpeğin yabancı kişilerle dostluk bağı kurma güdüsünün de önlenmesi hedeflenmektedir. Köpeğin bağ kurduğu insanlar dışındaki yabancılardan yemek almaya, oyun oynamaya alışması halinde koruma içgüleri devre dışı kalabilmektedir, aynı şekilde bilinçsizce eğitilen köpekler karşı taraf hiçbir tehdit oluşturmasa bile aniden saldırganlık gösterebilmekte, istenmeyen durumlara yol açabilmektedir.

Köpeklerde koruma eğitimi belki de en hassaslıkla yaklaşılması gereken eğitimlerden biridir ve bilinçsizce verilen eğitimlerle geri dönüşü mümkün olmayacak derecede saldırganlaşan bir köpeğe sahip olmak kaçınılmazdır. Bir aşamada sadece köpek değil sahibi de eğitime dahil olup köpeğinin hangi aşamada nasıl davranacağı konusunu eğitmenle birlikte öğrenmelidir. Profesyoneller tarafından verilecek bir eğitimle köpeğinizle aynı frekansta düşünecek ve sadece gerekli durumlarda ve komutunuzla hareket edecek mükemmel bir koruma köpeğine sahip olacaksınız.

Ailenizden biri hatta evladınız olarak gördüğünüz köpeğinizin yaşadığı ve istemese de size yansıttığı sorunların çözümü için profesyonellerce destek almak, planlı bir programla devam etmek ve kesin sonuç elde etmek, köpeklerde itaat eğitimi, köpeklerde tuvalet eğitimi, köpeklerde koruma eğitimi, köpeklerde sosyalizasyon, köpeklerde davranış bozuklukları ve diğer köpek eğitimlerimiz hakkında genel bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu için bizimle iletişime geçebilir veya sadece bir dakikanızı ayırarak eğitim talep formunu doldurabilirsiniz.

kopek-koruma-egitim-faydalar

Koruma Eğitimi Faydaları

Bize Ulaşın

Randevu Alın

Sizin İçin ne yapıyoruz?

Diğer Eğitimlerimiz

Eğitmen Akademisi


Köpek eğitmenliği kendi içinde ayrı eğitim konularına vakıf olunmayı gerektiren komplike bir meslektir.

Köpeklerde Davranış Bozuklukları


Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı davranış bozukluğu olan köpeklerde bahsi geçen köpeğin önce sahibiyle iletişim yeteneğinin geliştirilmesini sağlamaktır.

Köpeklerde Sosyalizasyon


Bilindiği üzere köpekler insanlarla yaşama, insan hayatına adapte olma konusunda en başarılı hayvanlar arasında yer almaktadır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi


Bilinmesi gereken en önemli detay ailenize patili dostlarımızdan birini sokmaya karar verdiğinizde onu sadece düz bir şekilde “köpek” olarak düşünmemektir.

Soru Cevaplar

Dostlarınıza
Çok iyi bakacağız

Maecenas at arcu risus. Donec commodo sodales ex, scelerisque laoreet nibh hendrerit id. In aliquet magna nec lobortis maximus. Etiam rhoncus leo a dolor placerat, nec elementum ipsum convall.

Whatsapp