Köpeklerde Sosyalizasyon

png

Köpeklerde Sosyalizasyon

Bilindiği üzere köpekler insanlarla yaşama, insan hayatına adapte olma konusunda en başarılı hayvanlar arasında yer almaktadır. Ancak bazen bu adapte olma durumu sanıldığı kadar kolay gerçekleşmemekte, köpek siz ya da çevreyle sosyalleşmekte güçlük çekmektedir. Nasıl ki insanlar bazı olay ve durumlar karşısında olumlu ya da olumsuz tavırlar sergiliyorsa bazı durumlarda köpekler de aynı süreçten geçebilmektedir. Bağ kurma yetileri tam olarak gelişmemiş bazı köpekler size, çevreye ve diğer hayvanlara karşı çok saldırgan bir tutum da sergileyebilir, çok ürkek bir yapıda olup sürekli kaçıp saklanmak da isteyebilir.

Tuvalet eğitimi, itaat eğitimi gibi eğitimlere ek olarak köpeklerde sosyalizasyon eğitimi de büyük önem arz etmektedir. Köpek sahiplenen kişilerin en sık sorduğu soruların başında ise ‘sosyalizasyon nedir’ ‘köpeklerde sosyalizasyon nedir’ veya ‘sosyalizasyon eğitimi nasıl olur?” gelmektedir.

Köpeklerde sosyalizasyon doğduktan ortalama 4 hafta sonra başlaması gereken bir süreçtir. Bu sürecin en başında köpeğimizin dış seslere alışması, yabancı insanlarla iletişim kurması, objelere alıştırılması önemli bir detaydır. Aksi durumda köpeğimiz dışarıdan gelen seslere karşı tepkili, yabancı insanlara karşı saldırgan bir tavır sergileyebilmektedir. John Paul Scott ve John Fuller ‘ın yapmış olduğu araştırmalar gösteriyor ki bir köpeğin karakteri %35 kalıtsak %65 ise yetiştirilme tarzı ve aldığı eğitimlerle ilişkilidir. Bu netice bir köpeğin davranışlarının değiştirilebilmesi veya eğitilerek geliştirilmesi mümkündür.

Büyüme evresinde had safhada olan ve önüne geçilmesi gereken saldırma, kaçma güdülerini bastırmak doğru bir eğitimle elbette mümkündür ancak unutulmamalıdır ki vakit geçtikçe eğitim çok daha zorlaşmaktadır. Dış seslere tepki verme, tanımadığı insanlara saldırma ya da onlardan kaçma, yaşadığı ortama uyum sağlayamama gibi problemler sosyalizasyon sürecini atlatamamış köpeklerde sık sık gözlemlenebilmektedir. Köpeklerde meydana gelen ve farklı bir eğitimin konusu olan köpek terapisi ve köpeklerdeki davranış bozukluklarının temelinde yatan en kritik detay ise; sosyalizasyon döneminin doğru yönetilmemiş olmasıdır. Sosyalleşme süreci başarılı tamamlanan ve olgunlaşan köpeklerde ise, sonraki eğitimlerin tamamında başarılı sonuçlar elde edilirken, birlikte yaşama %100 uyum gösterdiğini de söylemek mümkündür.

Erken dönemlerde profesyonel eğitmenlerce verilen sosyalizasyon eğitimi köpeğinizin geri kalan hayatını çok daha rahat geçirmesine yardımcı olmaktadır. Sonucunu köpeğinizle birlikte olacağınız uzun yıllar boyunca göreceğiniz sosyalizasyon eğitimini mutlaka profesyonel bir eğitimle tamamlamanız, yanlış bir eğitim şekliyle köpeğinizin psikolojisinin bozulmaması için eğitmen seçimini titizlikle yapmanız gerekmektedir.

Ailenizden biri hatta evladınız olarak gördüğünüz köpeğinizin yaşadığı ve istemese de size yansıttığı sorunların çözümü için profesyonellerce destek almak, planlı bir programla devam etmek ve kesin sonuç elde etmek, köpeklerde itaat eğitimi, köpeklerde tuvalet eğitimi, köpeklerde koruma eğitimi, köpeklerde sosyalizasyon, köpeklerde davranış bozuklukları ve diğer köpek eğitimlerimiz hakkında genel bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu için bizimle iletişime geçebilir veya sadece bir dakikanızı ayırarak eğitim talep formunu doldurabilirsiniz.

kopek-sosyalizasyon-egitim-faydalar

Sosyalizasyon Faydaları

Bize Ulaşın

Randevu Alın

Sizin İçin ne yapıyoruz?

Diğer Eğitimlerimiz

Eğitmen Akademisi


Köpek eğitmenliği kendi içinde ayrı eğitim konularına vakıf olunmayı gerektiren komplike bir meslektir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi


Bilinmesi gereken en önemli detay ailenize patili dostlarımızdan birini sokmaya karar verdiğinizde onu sadece düz bir şekilde “köpek” olarak düşünmemektir.

Köpeklerde Koruma Eğitimi


Köpeklerin özellikle erken yaşta alacakları itaat eğitimi sayesinde yerli yersiz saldırganlığın önüne geçilebilmektedir.

Köpeklerde Davranış Bozuklukları


Bilinmesi gereken en önemli ayrıntı davranış bozukluğu olan köpeklerde bahsi geçen köpeğin önce sahibiyle iletişim yeteneğinin geliştirilmesini sağlamaktır.

Soru Cevaplar

Dostlarınıza
Çok iyi bakacağız

Maecenas at arcu risus. Donec commodo sodales ex, scelerisque laoreet nibh hendrerit id. In aliquet magna nec lobortis maximus. Etiam rhoncus leo a dolor placerat, nec elementum ipsum convall.

Whatsapp